REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Cemil Ekşi Yerel Basınla Kahvaltıda buluştu

CHP Eski Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi, uzun bir aradan sonra Anadolu Bölgesinde yayınlanan yerel basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Cemil Ekşi Yerel Basınla Kahvaltıda buluştu
188
25 Ekim 2020 - 21:18

CHP Eski Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi, uzun bir aradan sonra Anadolu Bölgesinde yayınlanan yerel basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Ekşi’nin davetlileri arasında CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP Maltepe Eski Meclis üyesi mimar Ömer Somuncu’da vardı.
Tuzla Sahilde hizmet veren Adil Salih Balık Restoranda çok sayıda yerel basının bulunduğu kahvaltıda, İlkhaber gazetesinin imtiyaz sahibi Aslan Arıç, davetlilere kısa bir konuşma yaparak hoş geldiniz açılışı yaparak sözü Çemil Ekşi’ye bıraktı.

Cemil Ekşi konuşmasına, “uzun bir aradan sonra yerel basın ile bir araya geliyoruz. Geçen hafta muhtarlarımızla bir toplantı yapmıştık, bugün siz basın emekçileri ile bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, millet için yazan, emek veren tüm basın ve özellikle de yerel basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Artık siz basın emekçileri kardeşlerimizle sık sık bir araya gelerek ülke meselelerini değerlendirelim istiyorum. Davetime katılarak beni onurlandırdığınız için teşekkür ederim” dedi ve sözlerini tamamladı ve sözü CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e bıraktı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Tüm kıymetli basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum diyerek konuşmasına başladı. Basın mensuplarının özgür ve bağımsız çalışmalarına duyulan ihtiyaca dikkat çeken Tekin, “Basın emekçilerimizin kamusal görevini yerine getirirken karşılaştığı sınırlama ve engellerin katlanarak arttığı şu günlerde, basınımızın özgür ve bağımsız çalışma koşullarına duyulan ihtiyaç çok daha yakıcı bir soruna dönüşüyor. Basın emekçilerinin, gazetecilerin, yazarların ve yayıncıların birçok özlük hakkının tırpanlandığı, toplu sözleşme ve sendikal haklarının ise yok edildiği AKP iktidarları döneminde ‘bağımsız gazetecilik’ faaliyeti yürütmek ise neredeyse imkânsız hale getirildi” Basın kanunun çıkarılarak özellikle yerel basının çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Bu konuda İzmir Milletvekilimiz çok kapsamlı bir rapor sundu. Ama maalesef AKP iktidarı tarafından kabul edilmedi. CHP olarak meclis çoğunluğumuz olmadığından böylesine elzem olan basın yasasını çıkaramadık. İnşallah CHP iktidarında bu yasayı çıkararak bizlere nasip olur. Çok zor şartlarda görev yapan gazeteci kardeşlerimiz de görevlerini daha özgür bir şekilde icra ederler. Bu anda ulusal basınımız bile görev yapamaz duruma geldiği ortamda, bu olumsuz durumdan biz parti olarak siz de basın mensupları olarak sorumluluk içinde dayanışma yaparak aşacağız. Sizler yazılarınızla, yaptığınız haberlerle halkı bilgilendireceksiniz bizlerde sorumluluğumuzu en iyi şekilde yapacağız” dedi. Sorularınız vatsa Cemil başkan ile yanıtlayalım diyerek sözü gazetecilere bıraktı.
Gazeteciler yaşadığı sorunları, ülke hakkında gündem olan konuları ve özellikle bir erken seçim hakkında çok sayıda sorular yöneltildi. CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve Cemil Ekşi sorulan soruları yanıtlayarak, toplantı sonuçlandı.

CEMİL EKŞİ

Bir Gazeteci’nin “Tuzla Neden Kaybetti” sorusuna Cemil Ekşi “ Demek ki bizim daha çok çalışmamız lazım sahanın her tarafına girmemiz lazım. 216 daireli siteye girememiş isek, demekki örgüt olarak parti olarak eksiklerimiz var ki kazanamadık. Biraz daha gayret etseydik, daha iyi çalışabilseydik, daha iyi motive olabilseydik, kendi eksikliklerimizi partide giderebilmiş olsaydık, vatandaşla daha iyi gönül bağı kursabilmiş olsaydık Tuzla’yıda almıştık demektir. Suçu vatandaşa atarak sorunu çözemeyiz.
Ama ilçemize haksızlıkda yapmayacağız. Eksikler var gireceğiz, aksayan yönleri var güçlendireceğiz, milletle kopukluğumuz var tamamlayacağız. Ama her şeye rağmen CHP’nin örgütü hiç bir şey almadan karşılıksız bu kadar fedakarlık gösteren parti mensuplarını çok yerde bulamazsınız”

“KİMSE BUNDAN ALINMAYACAK”

CHP’nin ve meclis üyelerinin muhalefet yapmadığı eleştirlerine ise şöyle cevap verdi “ Belediye Meclisinin görevi belediyede muhalefet yapmaktır. Doğru olanlara taraf olması lazım, yanlış olanlara hayır demesi lazım, yanlış gördüğü uygulamaları gerekli dosyaları mahkemeye götürmesi lazım, dava açması lazım. Olmuyor, bu yanlışları mahallelerde toplantı yapıp bilgilendirmek lazım. Vatandaşa mevcut yönetimin yanlışlarını şikayet etmesi lazım.
Toplayacaksınız vatandaşı, belediye meclis üyelerini ilçe başnını, bu konuda ki uzman arkadaşları gerekirse Milletvekilini bu yanlışı ortaya koymak lazım. Bu değişimi hep birlikte yapacağız. Gazeteci görevini yapacak, doğruyu yazacak, yanlışı kim yaptıysa yazacak, kimse bundan alınmayacak, meclis üyesi ilçe başkanı bundan alınmayacak.

Herkesten adalet istiyoruz, şeffaflık istiyoruz, saydamlık istiyoruz, bunu biraz da kendimiz yapacağız. Demokrasi isterken parti içerisinde de bu oluşacak, bir birimizi anlayacağız, eleştirinin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlayacağız, neden eleştirildiğimizi anlayacağız dinleyeceğiz hatamız eksiğimiz yanlışımız varsa bunu gidereceğiz, hemen perdelemeyeceğiz hemen insanları ötekileştiremeyeceğiz. Bu parti anlamında da böyle, vatandaş anlamında da böyle yerel basın anlamındada böyle.

BU ÜÇ ŞEYİ BAŞARMAMIZ LAZIM

Şu üç şeyi mutlak başarmamız lazım. İlçe içerisindeki partililerle iç barışı. Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımızın kamu adına yapacağı kamu görevini, vatandaşla o gönül bağını kuracaklar. Vatandaşta eksik bırıktığımız gidemediğimiz dokunamadığımız kapısını açamadığımız, derdini dinleyemediğimiz, sorununu alıp derdini çözemediğimiz insanlara hizmet etmek. Bizim görevimiz daha iyisini yapmak, vatandaşa daha iyi hizmet etmek. Vatandaş bunu inanırsa zaten seçiyor. İstanbul’da bunu gördük. Hataları kendimizde arayacağız, eksikleri kendimizde arayacağız.Bu günkü iktidardan daha iyi şeyleri yapacaklarımızı anlatabilirsek vatandaşta bunu inanırsa değiştirecektir. Başka türlü olmaz. Seçim sandık geliyor her bir oy kullanacak, milletin iradesine de saygı duyacağız” dedi

GÜRSEL TEKİN “DÜNYANIN EN LÜKS KAMU BİNALIRI TÜRKİYE’DE”

Bir soru üzerine Tekin şunları söyledi “parti ayırmaksızın söylüyorum, dünyanın en lüks kamu binaları Türkiye’de. Belediyi binalarına giriyorsunuz değil mi? Nedir bu. Şu anda Türkiye’nin bütün belediyeleri borç batağında, ama hiç birisi şatafatlarından kesmiş değil.

37 bin artı KDV ile makam aracı kullanıyorsanız, sizin ekonomik krizden kurtulmanız mümkün değil. Hiç mi vicdanınız yok. Acaba o şahıs o vatandaş kendi şirketi olsaydı 37 bin +KDV ile o araca binermiydi. Kamu harcamalarını kısıtlayacağız, keyfi harcamalar olmayacak, ihalelerimizin tamamı şeffaf olacak.
İtalya İspanya Yunanistan 20 yıl önce biz ne konuşuyorduk buralarda yolsuzluklar ülkesi. Bir ülkede yolsuzluk varsa, o ülkede yoksulluk kaçınılmazdır. Şu anda ne hükümet nede belediyeler bu şatafattan geri kalmış değiller, bu çok büyük bir sorundur. Geçen gün Çankaya Belediye Başkanımız makam aracını bıraktı, örnek olur.
140 bir arabadan bahsediliyoruz, Japonya’da makam araç sayısı 9 bin, Almanya’da 8 bin, Türkiye’de 140 bin. Bu araçların harcamaları var, petrolü var, tamiratı var. Sadece bir aracın 37 bin+KDV 43 bin Tl olduğu bir ülkede 140 bin aracın siz hesabını yapın”

ERKEN SEÇİM SORUSU

Erken seçimle ilgili bir koku alıp almadığı sorusuna Tekin “benim koku almama gerek yok sokak çerisiz, taktir edersiniz ki bir sorun varsa sıkıntı varsa, aşılamayan bir sorun varsa millete gidilir, bunun başka yolu yoktur.
Ben uzun süedir sahadayım, çok birikmiş sorunlar var. 4 Milyon 300 bin hanenin elektiriği kesik. 22 Milyon 800 icra dosyası var.Sürekli kepenkler kapanıyor. Haklı olarak iktidardan ve muhalefetten beklentisi var. Bu beklentisi çözülemediği için bir arayış içinde. 2 Milyon 800 bin emekli 100 dolarla geçiniyor. Böylesi koşullarda vatandaş siyasetten beklediğini bulabilmiş değil” dedi

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.