REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Yılmaz Ecevit Kılıç’tan Mustafa Akıncı’ya tepki

Yılmaz Ecevit Kılıç’tan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sözlerine tepki göstererek, ”Kıbrıs seçmenlerine Akıncı’yı sandığa gömmelerini” söyledi

Yılmaz Ecevit Kılıç’tan Mustafa Akıncı’ya tepki
109
12 Ekim 2020 - 20:38

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye Cumhurbaşkanını ima ederek seçim malzemesi yapmasına sert tepki göstererek, böyle bir şeyin asla olamayacağını vurgulayarak Kıbrıslı seçmenlerin bu ihanete sessiz kalmamalarını ve Akıncı’yı sandığa gömmelerini istedi.

İŞTE O VİDEO
MUSTAFA AKINCI NE DEMİŞTİ?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 6 Şubat’ta The Guardian gazetesine verdiği röportajda, Ada’da federal bir çözüme tez zamanda varılmadığı takdirde bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceğini ifade etmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara ile Lefkoşa arasındaki ilişkiyi “ana vatan-yavru vatan” olarak tanımlamasına katılmadığını belirten Akıncı, Türkiye ile “bağımsız ve kardeşçe” ilişkiler istediğini vurgulamıştı.

Akıncı, KKTC’nin, Türkiye’ye ekonomik bağımlılığını azaltması için daha fazla şey yapması gerektiğini, bunun için de Güney Kıbrıs’ın desteğine ihtiyacı olduğunu savunmuştu.

Ada’nın kuzeyinin “Kırım tarzı ilhak ihtimali” sorusunu “korkunç” ifadesiyle cevaplayan Akıncı, bunun Türkiye’nin çıkarlarına da aykırı olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Suriye’deki Fransız mandasına bağlı Hatay Cumhuriyeti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfta bulunarak, “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” ifadesini kullanmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.