REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Ahlaksız-Yalancı Toplum

Ahlaksız-Yalancı Toplum
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER( c.doganer@gmail.com )
389
08 Ekim 2020 - 12:17

Yurt dışından her  gelişimizde   daha da çökmüş bulduğum Türkiye toplumunu, gerileyen kafa yapılarını, kutuplaşmalarda ki dar kafalılığı, üzerinde inat edilen şeyler konusunda görüşsüzlüğüyle.. bütünüyle anlatmak olanaksız. Fakat Türk toplumunun giderek düşünemez bir toplum haline geldiğini çekinmeden ileri süreceğim. Düşünmek, muhakeme etmek, bir sorunun ya da önerinin anlamını kavramak, onu birkaç açıdan ele almak, bir ölçüde çözümlemek, soruna ya da öneriye alternatifler aramak, zıddını tahayyül edebilmek..(hayalde canlandırmak, düşlemek) vb. Düşünmeyle ilgili bütün yöntemlerden, melekelerden uzak, kör bir inat, boyutsuzluk, derinlik sizlik, hep kendini haklı bulan boş bir gurur, direnme, sertlik.. dedikoduya dayanan bir düşünce hayatı. Öne sürülen düşüncenin ardındaki, keşfettikleri sözde menfaat bağını hemen buluyorlar ve onunla suçluyor seni. Sadece hayal gücü olmayan değil, muhakeme gücü de olmayan büsbütün düşüncesiz bir toplum haline almış; sadece kısa vadeli günlük çıkar! Temel bir kültürü olmadığı için, oradan oraya söylentilerle, iftiralarla, anlayışsızlıklarla yönlendirilen bir halk. Para oyunlarıyla ayakta kalmaya çalışan insanlar. Arsız, yalancı, şantajcı bir mass mesia. Tv’den o Tv’ye koşan aynı insanlar. Anlatması zor. Meksika gibi çöküyor. Baş rolde de siyasi yapının körlüğü, eksikliği, siyasi partilerin ve siyasilerin, sorunun aslını görmekten kaçınan ikiyüzlülüğü. Bunlar hem askerler tarafından yönetilmeyi kabul  ediyorlar, hem arsızlıkla bu durumlarını görmezden geliyorlar. Hem de görüşsüzlüğün esas kaynağını teşkil ediyorlar.

 

Toplumsal gerçekleri görmeyen, görmek istemeyen, hatta yadsıyan bir millet olduk sanki!. Yalnız toplumsal değil, bilimsel gerçeklere de sırt çeviriyor ve bütün bunları kendi görüş açımızdan-ve yanlız bu açıdan- değerlendirip yorumlamak yolunu tutuyoruz:

Yaşamın her alanında inanılamayacak ve anlatılamayacak kadar ahlaksızlık ve yalancılık hakim olmuş. Bir türkümüz de söylenildiği gibi “Sağım yalan solum yalan ” olmuş…

En kötüsü yakınım, dostum, arkadaşım dediğiniz kişilerin hilekarlığı ve ikiyüzlülüğü çok acı geliyor!…

Bu arada  bir de  kaç  tespit yapmak  istiyorum.  Türkiye içine  kapalı bir  ülke durumundadır. Aslında politize olmak bakımından Türkiye’nin taşrası  taşra olmaktan çıkmıştır. Fakat dünya ile ilişkiler, dünyadan haberdar olma bakımından Türkiye tümüyle dünyanın taşrası haline gelmiştir. Bu kadar ülke  dolaştım, Türkiye kadar dünyadan kopuk  bir ülkeye  rastlamadım. İletişim  çağında  içe kapalı eğitim ve  kültür politikası yürütmek olanağı  kalmamıştır. Bir sel  gelecek onun  önünde fazla  direnilemez..

Bu kokuşmuşluğu, ahlaksızlığı, yalancılığı silip süpürecektir…

Hele Türk İnsanını, Anadolu halkını başkaları ile karşılaştırma olanağını her günkü yaşantıda bulmak ve aradaki farkı gözlemlemek ise gerçekten değişik bir olgu. Bu ülke bir çelişkiler ülkesi. Bir yandan duygusallığın fedakarlık aşamasını, sevgilerin en derin halini yaşarken, bir taraftan da bencilliğin en aşırılığını, zalimliğin en çekinmezini yaşayabiliyoruz.

Cezmi Doğaner
Avrupa Sosyal Demokrat Hareketi Başkanı
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.