REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Devrimciler 1 Mayıs Mahallesi’nin 2 Eylül Direnişini unutmadı

2 Ylül 1977 tarihinde bugün İstanbul’un Ümraniye İlçesine bağlı 1 Mayıs Mahallesinde, emekçilerin yaptığı gecekondula, jandarma ve polis  eşliğinde yıkılmak istendi.  Devrimcilerle birlikte  mahallesini savunan  emekçilere yönelik  mücadelede  12 yiğit direnişçi yaşamını kaybetti.

Devrimciler 1 Mayıs Mahallesi’nin 2 Eylül Direnişini unutmadı
627
02 Eylül 2020 - 10:25
İsaac İsitan imzalı 1977 yapımı belgesel, kendini “1 Mayıs Mahallesi” diye adlandıran (bugün Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi olarak bilinen) gecekondu mahallesinin, 2 Eylül 1977’de yaşadığı büyük yıkıma karşı mücadelesini ve dönemin toplumsal ve siyasal hareketleri ile ilişkisini gösteriyor.

2 Eylül 1977 yıkımı üzerine Şükrü Aslan:

1 Mayıs Mahallesi’nde aylardır beklenen yıkım girişimi nihayet 2 Eylül 1977 tarihinde gerçekleşti. Sonraki günlerde basında da uzun süre tartışıldığı gibi bu yıkım, kendisinden önceki yıkım örneklerinden birçok yönden farklılıklar göstermekteydi. 1 Mayıs Mahallesi’nde binlerce gecekondu yıkılmıştı. Bu çapta büyük bir gecekondu yıkımı daha önceden yaşanmamıştı. Ayrıca bu yıkım sırasında silahların kullanıldığı kitlesel çatışmalar meydana gelmişti. Çatışmaların sonucunda gecekondu halkından bazı kişiler silahla vurularak öldürülmüştü. Yıkım, o güne dek görülmedik çapta olağanüstü güvenlik önlemleri altında, kolluk kuvvetlerinin büyük desteğiyle yapılmıştı. Önceki gecekondu yıkımlarının hiçbiri, 1 Mayıs Mahallesi’ndeki yıkım olayı kadar kamuoyunu etkilememiş, sivil ve resmi kurumların gündemini meşgul etmemişti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.