REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Çözüm Odaklı Siyaset Anlayışı

Çözüm Odaklı Siyaset Anlayışı
Başar ERGÜN
Başar ERGÜN( arteseni53@gmail.com )
44
20 Kasım 2020 - 15:36

Siyaset yıllardır karşılıklı kamplaşmalardan karşılıklı laf söyleme şeklinde gidiyor. Bu laf atışmalar kutupların her birine kendi tabanlarına coşku vermekten öteye gidemiyor.

Ama toplum teknoloji ve iletişimdeki hızlı değişimle beraber kendini belli bir siyasi yapıya ait hissetme duygusundan kopuyor. İnsanlar artık daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu görüyor ve bunu talep ediyor. Yani yaşamında somut iyileştirmeler bekliyor. Bu somut adımları da siyasetin atmasını bekliyor.

Muhalefetin artık iktidarın kendisine yönelttiği suçlamalarına karşı cevap verme alışkanlığını bırakması gerekmektedir. Muhalefet partileri; CHP, İyi Parti, HDP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, TİP, TKP, DP, AP ve HKP’nin belirli konu başlıklarında bir araya gelip sorunu ortaya koyup, çözümü talep etmeleri, İktidara gelirlerse belirledikleri soruna karşın geliştirdikleri çözümü uygulayacaklarını taahhüt etmeleri yani vatandaşlara çözüm için var olduklarını anlatıp, sorunların çözüleceği umudunu yaymaları gerekmektedir.

Sorun başlıkları çok temel ve çok net konular hakkında olmalıdır. Yeter ki yukarıda bahsi geçen siyasi partiler hemfikir olsun yeter ki sorunun çözümü için net bir öneri getirilsin.

Örneğin bahsi geçen siyasi partiler, Türkiye’de rektör atamalarının üniversitelerin kendi içinden gerçekleşmesi, gerekirse iki turlu seçimle rektörün üniversite içinden belirlenmesi ve siyasetin kesinlikle rektör seçiminde müdahil olmaması gerektiğini talep etmeleri, iktidara gelirlerse de bu konudaki tutumlarının bu olacağını beyan etmeleri gerekmektedir.

Yargının bağımsızlığı için atılacak adımlardan, yargı mensuplarının siyaset tarafından belirlenmeyeceğinden konu ile ilgili yasa önerilerinden bahsetmeleri gerekmektedir.

Somut sorunlara somut çözüm önerileri hem iktidarı sıkıştıracak hem muhalefetin iktidara gelmesi halinde vatandaşın zihninde bir gelecek perspektifi oluşacak hem de siyaset gerçek mecrasına çekilecektir.

Mevcut iktidara muhalif partilerin bir an önce bir çatı altında bir araya gelip uzlaştıkları konu başlıklarını kamuoyuna deklare etmeleri gerekmektedir. İyi demagoglar devri kapanmak üzeredir artık çözüm önerisi ve iradesi sunan siyasiler devri başlamaktadır.

Dr. Başar ERGÜN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.