REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Değişim ve ilerlemeyi kim sağlayacak?

Değişim ve ilerlemeyi kim sağlayacak?
Başar ERGÜN
Başar ERGÜN( arteseni53@gmail.com )
67
16 Ekim 2020 - 14:01

Bütün kurum ve yapılanmalarda güç büyüdükçe, merkeziyetçilik artar. Merkeziyetçiliğin artması katılımcılık ve çoğulculuğun yok olması sonucunu doğurur. Farklı sesler, eleştiriler, yanlışlıkları dile getirmeye çalışanlar olumsuzlanır.

Bir grup dışlanmamak üzere gördüğü yanlışlıklara karşı sessiz kalmayı tercih eder. Bu şekilde dışlanmamayı sağlayıp, açılan koltuklarda yer almayı umut eder.
Bu tarz yapılanmalarda sistem liyakata önem vermez. Kadroları liyakatlı isimlerden kurmaz. Kendilerini eleştirmeyen dahası yanlışlıklarını doğruymuş gibi savunan, kendilerini başarılı olduklarına inandıran kişileri kadrolara alırlar.

Elbette ki o nitelikteki kadroların bir başarı öyküsü yazması mümkün değildir. En başından sakat doğan sistem iyice tökezlemeye başlar. Niteliksiz kadrolar çırpınır. Çırpındıkça sıkıntıları büyütürler.
Bu noktada tepe yönetim baskıları arttırır. Yeni yasaklar, yeni önlemler alır. Birlik, beraberlik mesajları yayılır. Bu birliğe karşı gelenlerin ( doğruları savunanlar) dışlanacağı ve cezalandırılacağı bildirilir. Kadrolar iyice biat edenlerce şişirilir.

Niteliksiz kadrolar bu söylemlerden güç alarak daha çok yanlış yapmaya, yanlışları, nasılsa güç bizde, herhangi bir yaptırım bize uygulanmıyor düşüncesiyle alenen, insanların gözünün içine baka baka yapmaya başlarlar.
Sessiz kadrolar büyür ve ses yükselmeye başlar. Tepe yönetimler baskıları ne kadar arttırmaya çalışsa da yıpranma, çözülme ve çöküş kaçınılmaz olur.

Değişimin sistem oyuncuları ile olması mümkün değildir. Biat ve beklenti kültürü ile hareket eden ya da yanlışlıkları gördüğü halde savunan, sessiz kalan kadroların kurumları çürümüşlükten kurtarmalarını beklemek abestir.
Kurumları yozlaşmaktan, çöküşten kurtaracak yegane adım, kadrolara; temiz, liyakatlı, ahlaklı, dik duruşlu, mücadeleci, donanımlı kişilerin alınmasıdır.

Sistemden beslenen, sistemi besleyen kişilerle yol alanların kısa vadede kazanç ve başarıları olsa da uzun vadede hüsran yaşayacakları aşikardır.

Tepe yönetimler, yaptıklarının ne kadar beğenildiğini, kendilerinin ne kadar başarılı insanlar olduklarını duymak, bunun için de etraflarına her durumda bunu söyleyecek kişileri almak isterler.
Ancak onlara iyilik yapanlar, her durumda onları alkışlayanlar değil, yanlışları yüzlerine söyleyenlerdir.
Dr. Başar ERGÜN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.