REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Halkın Sağlığı Altından Da Maden De Daha Önemlidir!

Halkın Sağlığı Altından Da Maden De Daha Önemlidir!
Çiğdem ÇİMEN
Çiğdem ÇİMEN( cigdemcimen28@gmail.com )
32
14 Eylül 2020 - 16:22

        

Geçtiğimiz yıl büyük bir tepkiyle karşılanan Kirazlı Altın Madeni Projesi ile gündeme gelen Kazdağları, şimdi de Halilağa Bakır Madeni Projesi ile karşı karşıya. Bu proje Kirazlı Altın Madeni ve Ağı Dağı Altın Madeni projelerinin tam ortasında yer alıyor.

Her üç projenin hayata geçmesi, Kazdağları’nda 19 bin futbol sahası (13 bin 500 hektar alan)  büyüklüğündeki bir maden alanının oluşması anlamına gelecek. Projeler, bölgenin su varlıklarını, toprağını ve Kazdağları’nın binlerce yıldır süre gelen kadim kültürünü de tehdit ediyor.

Halilağa projesi, anıt ağaç niteliğinde asırlık ağaçları ve dünyada sadece Kazdağları’nda yaşayan Kazdağı Göknarı’nı içinde barındıran ormanlarla birlikte endemik bitki türlerini ve canlı çeşitliliğini de yok edecektir. Bu proje kamuoyuna her ne kadar bakır madeni projesi olarak lanse edilse de, aynı ruhsat alanı için 2012 yılında Halilağa Altın Madeni Projesi adı ile Çevresel Etki Süreci ( ÇED) Süreci yürütülmüş ve ÇED olumlu kararı alınmıştı. Ancak yöre halkının gösterdiği tepkiler sonucunda hayata geçirilememişti.

Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin 15.09.2020 tarihinde yapılması planlanan ÇED Halkı Bilgilendirme toplantısı öncesi; Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Dayanışması, vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemli olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:

Basına ve Kamuoyuna!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından

Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Kovid-19 pandemisi nedeniyle toplantının ertelenmesini istedik. Ancak bugüne kadar Derneğimize her hangi bir yanıt verilmemiş ve toplantı iptal edilmemiştir. Çanakkale Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın da toplantının yapılmamasını talep ettiği bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığının açıklamalarından da bildiğimiz gibi Kovid-19 pandemisi bütün hızıyla devam etmekte, her gün binin üzerinde vatandaş korona virüse yakalanmaktadır, Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı da yeniden yükselişe geçmiştir.

Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına pandemi önleme gerekçesi ile 500 bin TL üzerinde cezalar kesilmekte iken ve pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmesi halkın sağlığı ve açıdından ciddi risk oluşturacaktır.

Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirme  bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı  aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor.

Hem Hacıbekirler Köylüleri’nin hem de toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir.

Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz.

Aksi takdirde söz konusu toplantı nedeniyle Koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır.

Halkın sağlığı altından da madenden de daha önemlidir!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Kazdağları Dayanışması

05334552102

kazdagikoruma@gmail.com

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.