REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sol Medya

Güç Sarhoşluğu, Tükeniş ve Kurtuluş

Güç Sarhoşluğu, Tükeniş ve Kurtuluş
Başar ERGÜN
Başar ERGÜN( arteseni53@gmail.com )
88
14 Eylül 2020 - 15:23

Bir kişi duruşuyla, emeğiyle, söylemiyle, donanımıyla, mücadelesiyle belki şansın ve konjonktürel şartların da katkısı ile etrafında oluşan onu karşılıksız, içten, gönülden destekleyen insanların da katkılarıyla üst düzey mevkiye geliyor.

Makama geldikten, makam odasına yerleştikten sonra ilk gerçekleşen durum; o kişiyi, karşılıksız, menfaatsiz, çıkarsız sevgi ve bağlılık duygularıyla liderliğe taşıyan büyük kitleden kopması oluyor.

Sokakta korumaları, makam odasında güvenliği, makam aracında siyah camları, mail adreslerinde ve telefon numaralarında danışmanları karşılıksız destekleyen kitle aşamıyorken, çıkar, menfaat, koltuk, makam, mevki bekleyen bir grup, lideri sarıyor ve lidere ulaşmakta hiçbir sorun yaşamadığı gibi, lidere ulaşmaya çalışan iyi niyetli, karşılıksız destekçi grubun da lidere ulaşmasını engelliyor.

Liderin etrafında oluşan ilk çember kitlenin de onların liderle ilişkisi ve tutumu ile ilgili kendi etraflarında da bir çember oluşuyor. Bu ikinci çember de menfaat, çıkar, makam, beklenti içinde olan bir grup oluyor. Bu grup da liderin etrafında konuşlanan ilk çembere menfaatsiz, iyi niyetli kitlenin ulaşmasına engel oluyor.

Sonuçta liderin etrafında iki çember meydana geliyor. İyi niyetli, menfaatsiz, karşılıksız bağlılık duyan kitle lidere ulaşmada dış çemberi aşabilse ilk çemberi aşması mümkün olmuyor.

Ve lider, önderlik ettiği kurumla ilgili bilgileri etrafındaki ilk çemberden alırken, kurumun tabanını da ikinci grup zannetmeye başlıyor. Oysa ki çoğunlukla bu iki çember de sırf menfaat ilişkisinden oluştuğundan kurum kültürü, bilinci ve reflekslerinden bihaber durumda oluyorlar.

Bilinçsizlik, çıkar ilişkisi, aidiyet duygusu noksanlığı, çıkar uğruna doğru söyleyeni, uyaranı ötekileştirme, dışlama, sesini kısma ile kurumda yozlaşma ve yıpranma hızla gerçekleşiyor.

Kurumdaki yozlaşma, lideri menfaatsiz desteklemiş olan geniş taban için sorun teşkil etmeye başlıyor. Uyarmak, rahatsızlıklarını o çok sevdiği, inandığı liderine iletmek istiyor. Ancak dış çember, dış çemberi açabilirse iç çember buna engel oluyor.

Çember üyeleri ile ilgili şaibeler, sorunların dile getirilmiyor olması, sorunların örtbas edilmesi, ses çıkaran insanların hakkında iftira kampanyaları ile yıpratma politikası sonucunda liderin en büyük destekçisi olan taban, liderden geri dönüşü olmayan bir biçimde kopmaya başlıyor.

Taban başka bir kişi etrafında toplandığında yeni bir lider adayı oluşuyor. Bu sefer yeni liderin güçlü olduğunu sezen ilk çember ve çemberin çemberi de yeni lidere dönüş yapmaya başlıyor, yeni liderin etrafında bir çember oluşuyor ve kısır döngü tekrar ediyor.

Eski lider de onu gerçekten menfaatsiz, beklentisiz seven geniş tabanı kaybettiği için düşüşü sert oluyor.
Liderin, etrafını saran çember üyelerini tabanı temsil eden kişilerden seçmesi, tabanla iletişim kanallarını açık tutması gerekir. Etrafında tutum, davranış ve ahlak konusunda, kurum kültürü ve tabanla ilişkileri konusunda sorunları bulunan kişileri elemesi gerekir. Tabandan kurum içinde başarı gösterenleri bir üst makamlara taşıması gerekir.

Tabanın da bu çarpık düzene karşı birbirleri ile detaylarda ayrışmayıp; kurumsal yapı için, iç seçimlerde koltuk hesabı yapmadan, sen, ben demeden, menfaatlere, vaatlere kapılmadan birlikte hareket etmesi gerekir.

Bir kurtarıcı gelip de kurtarmayacak. Herhangi bir ismi yüceltmenin hiçbir anlamı yok. Hep birlikte olacağız.

Birleşeceğiz. Aydın, eğitimli, donanımlı, demokrat, ahlaklı, dürüst insanları yukarılara taşıyacağız.

Dr. Başar ERGÜN
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.